Dijital dünya ve internet

Pentium 100 işlemcili pclerde, Microsoft Windows 95’in mavi ekranlarına az maruz kalmadığımız, 1.44 mb disketlerin veri saklama işlevini yerine getirdiği, cd okuyucuların her makinede olmayıp, lüks olduğu dönemler.
Icq seslerinin kulaklarımıza kazındığı, Mirc kanallarında admin olmanın en şaşalı ünvanlardan biri olduğu dijital çağ.

Birbirini hiç tanımayan insanların, uzaktaki “Kullanıcı”lara kendilerini takma isimlerle (Nickname) tanıttığı ve yüzlerce farklı kimlik yaratabildiği bir dünyanın kapısı olabildiğince aralanıyordu. İnsanların kendilerini istedikleri gibi gösterebildiği bu “Büyü” çoğu internet kullanıcısının kayıtsız kalamayacağı bir durum olarak günümüze kadar devam edecekti.

İnternetin sınırsız kapsama alanı içinde, firmalar da kendilerine yer bulabilecek ve kendilerini ifade etmek isteyen firmaların bu gereksinimleri, tasarımcısından, yazılımcısına kadar birçok yeni meslek grubunu yaratacak ve gün geçtikçe yaratmaya devam edecekti.

Çoğu internet kullanıcısının ilk mail hesaplarını aldığı ve dönemin en çok kullanılan arama motoru olan Yahoo’nun tahtı kendilerinden 3 sene sonra kurulan Google tarafından sarsılacak ve Google’ın devrim niteliğindeki bu darbesi ne geçici olacak ne de “Arama motoru” alanında sınırlı kalacaktı. Sadece internet kullanıcılarının değil, markaların da kendilerine kayıtsız kalamayacağı bir düzen inşa etmişler ve dev bir ekonomiye dönüşmüşlerdi.

Dijital çağın ikinci büyük devrimi, sosyal paylaşım sitesi olan Facebook tarafından gerçekleştirildi. Bugün dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Facebook aynı zamanda bazı kaynaklara göre dünyanın en fazla ziyaret edilen sitesidir. (Google ve Facebook 1. ve 2. sırayı aralarında paylaşıyor.)
Facebook’un kapıyı araladığı ve arkasından Twitter, Instagram gibi markaların girdiği bu yeni düzen aynı zamanda kendi medyasını da yarattı: Sosyal medya.
Yeni alanlar yine yeni meslek grupları yarattı.

Yukarıda adını andıklarımızla ve uluslararası hizmet veren birçok mecranın yerli kopyalarıyla birlikte bu dünya olabildiğince genişledi ve genişlemeye devam ediyor.

Basılı yayın, radyo ve televizyon reklamlarından sonra, birçok markanın artık kayıtsız kalamayacağı internet reklamcılığı da gün geçtikçe daha da değer kazanmakta ve her an yeni şekillerde karşımıza çıkmakta.

Kısaca.
Yaklaşık 20 seneyi kapsayan ve oldukça hızlı değişip, gelişen bu dijital çağ her an yeni şeyler söylemeye devam edecektir.

Kategori: Genel Yazı

Etiket: {Admin} {Çağ} {Dijital} {Dünya} {Facebook} {Firma} {Google} {Icq} {Instagram} {İnsan} {İnternet} {Kimlik} {Kullanıcı} {Mail} {Marka} {Meslek} {Mirc} {Microsoft} {Nickname} {Radyo} {Reklam} {Sosyal medya} {Televizyon} {Twitter} {Uluslararası} {Windows} {Yahoo} {Yeni}

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s